Prihlásiť / OdhlásiťKto je prítomný

Máme online 19 hostí 
PDF Tlačiť E-mail

Tvorenie vzťahu medzi mužom a ženou-prednáška Diany Grellovej

24.októbra sme na prednáške v Nitre privítali Dianu Grellovú, ktorá sa už veľa rokov venuje vzťahom medzi rodičmi a deťmi a vzťahom partnerským. Založila školu pozitívneho rodičovstva a vedie Centrum zdravých vzťahov.

Prednášku začala slovami, že človek prejavuje svoju najväčšiu tvorivosť práve vytváraním vzťahov.  Je dôležité, aby vo vzťahu vždy zostal sám sebou a nebol niekým iným.  Aby konal na základe cítenia a nie iba chcenia. Tým cítením sa rozumie to, čo mu radí jeho srdce. Chcenie, to je len o rozume bez uvedomenia si toho, kedy sa ako cítime. Na vzťahu pracujeme celý život, je to nekončiaci proces.

Obdobie, v ktorom teraz žijeme, je obdobím transformácie vzťahov. Vzťahy založené na povrchnosti sa rozpadajú. Sami sa o tom presviedčame vo svojom okolí. V posledných rokoch sa rozpadlo veľa vzťahov nielen partnerských, no i pracovných. Skutočné vzťahy už musia byť založené na pravde.

 

Dozvedeli sme sa o záznamoch z minulosti, ktoré si nosíme v sebe a často o nich ani netušíme. Sú to zábrany, ktoré nám bránia, aby sme konali tak ako skutočne cítime. Niekto ich nazýva blokmi, iný získanými programami. Vo vzťahu tieto zábrany vychádzajú na povrch = naši partneri nám ich zrkadlia. Nie sme spokojní s tým, čo máme v sebe a vidíme to na svojej polovičke, na jej správaní. Väčšinou začíname obviňovať toho druhého, alebo rezignujeme. Oboje je nesprávne. Potrebujeme sa otvoriť pravdivosti. Nájsť svoje tiene, ktoré nám ten druhý zrkadlí, priznať si ich a prijať ich za vlastné.  Takouto zábranou, ktorá sa často prenáša  do vzťahu, je pocit osamelosti z detstva. Je najväčším strachom oslabujúcim vzťah. Za strach vyjadriť svoj vlastný názor sa môže skrývať v detstve prežitý strach o to, že stratíme uznanie matky, či otca ak budeme hovoriť to, čo sa im nepáči.  Ženy často očakávajú od mužov uznanie, či obdiv, ktoré im (rozvíjajúcej sa žene v nich) neprejavovali  ich otcovia.  Ale napríklad aj partnerova neschopnosť v niečom,  môže byť mojou neschopnosťou v niečo iné. Cesta k sebe samému vedie cez vzťah.

 

Vzťah môže byť povrchný, ale môže ísť aj do hĺbky. Je na nás ako sa rozhodneme, čo si vyberieme prežiť vo svojom živote. Dôležité je nezrádzať svoj názor, byť vo vzťahu pravdivý, ak ho chceme prehlbovať.  Kompromisy = hromadenie emócií, hnevu, smútku, sklamania = sú násilím páchaním na sebe samom.

Dobré vzťahy vychádzajú z lásky k sebe. Ak sa sami nemáme radi, ani ten druhý nás nemôže mať  rád.

Aby partnerský vzťah dobre fungoval, tak:

Žena potrebuje pri mužovi cítiť bezpečie, aby sa mohla odovzdať. Má iba prijímať a nechať mužovi priestor sa realizovať.

Muž potrebuje od ženy prijatie a uznanie, aby sa mohol darovať.  Je zameraný na to, aby bol pre ženu a pre svet.  Potrebuje slobodu na realizáciu.

Žena má hovoriť o svojich potrebách. Muž sa nevie tak nacítiť, ale je rád ak mu žena povie, čo potrebuje, on to pre ňu rád urobí.

Muž by mal vedieť ustáť emócie ženy. Žena čaká pevnosť chlapa, on nesmie uniknúť,  ak chce vzťah prehĺbiť.

Na začiatku vzťahu sú obaja slobodní a navzájom sa fascinujú. Keď si ponechajú slobodu a voľnosť, stále sú pre seba zaujímaví a majú si čo ponúknuť.  Ak rozvíjajú úctu a pravdu, tak sa vzťah prehlbuje.

A na záver ešte zopár inšpirujúcich myšlienok z diskusie:

Sebaláska ženy = vie, že stačí, že je.

Bojovník nebude bojovať, ak sa mu žena sama vnucuje.

BEZ POZNANIA SA NIČ NEZMENÍ.

Ďakujeme za krásnu prednášku, za myšlienky, ktoré pomáhajú skvalitniť naše vzťahy.

Centrum zdravých vzťahov nájdete na www.salbei.sk.

Posledná úprava Piatok, 08 November 2013 15:05
 

Z našej fotogalérie


pletenie kosikov-5
Joga a grilovacka-5
Cvicenie s M.Travnickom-3
cviceniejogy a opekacka-5