Prihlásiť / OdhlásiťKto je prítomný

Máme online 13 hostí 
PDF Tlačiť E-mail

Prednášky o Etikoterapii

Podelím sa s Vami o zopár myšlienok, ktoré zazneli  na prednáškach o Etikoterapii s Mgr.Vladimírom Červenákom v Nitre.

Etikoterapia slúži na rozpoznanie pravdy o sebe samom na rôznych úrovniach – rozpoznať to čo mi bráni byť šťastným, šťastnou.  Príčinnou metódou  nachádza riešenia v sebe.  Problémy  v narušených vzťahoch vznikajú následkom zlého myslenia. Nerozumieme často tomu, kto vlastne sme. Porovnávame sa s inými, pretože nepoznáme svoju hodnotu. Keď odhalíme a zmeníme príčinu, zmení sa celý reťazec.

 

Morálka, etika je súčasťou niečoho vyššieho. V momente, ak nežijem život svoj, ale plním želania iných, strácam slobodu.  Ľudia sa delia na tých, čo na všetko hľadajú príčiny vonku  a na tých, čo za to, čo sa im deje v živote, preberajú zodpovednosť.

Etikoterapia -o chorobách:

Choroba je signálom, že niečo nie je v poriadku, že niečo mám zmeniť-  správanie, či nejaké rozhodnutie . Všetky choroby sú vlastne nedostatkom energia v systéme. Etikoterapia pomáha vypátrať príčinu, aby telo prestalo degradovať.  Pri chorobe vždy ide o narušenie  jedného  z troch druhov vzťahov:  1. vzťah k sebe, 2. vzťah k iným, 3. vzťah k celku (život, príroda, láska...)

Prečo sú chorí ľudia chorí? Sústreďujú sa na chorobu. Ak niečo nechceme, sústreďme sa na opak toho. Vymeňme niečo za niečo –prepólujme.  Pri chorobe sa sústreďme na zdravie  a podľa toho aj konajme.  Liek nelieči, iba potláča symptóm. Je to druh násilia- tlaku na telo.

Etikoterapia tiež rozoberá  emócie a ich vplyv na človeka. Viete o tom , že strach je príčinou oslabenej imunity?  Viete , že nielen povyšovanie, ale i ponižovanie sa je prejavom pýchy  a následného blokovania energie v človeku? Viete, že ak nadávame na počasie, vlastne kritizujeme prírodu, či  boha?  Výčitky sú prejavmi arogancie a pýchy a zároveň sa nimi znižuje úcta k človeku. Keď je sebavedomie v poriadku, nemá človek výčitky. Po výčitke sa cíti previnilo, rastie v ňom vina, krivda, smútok, nešťastie... Nerob  si výčitky za niečo, čo už bolo - minulosť sa nedá zmeniť. Chorý vzťah k sebe je aj keď si niekto povie: ,,To si urobil zle,, . V preklade to znamená, že som zlý. Stráca sa energia. Dnes viem niečo lepšie ako som vedel  včera. Včera som to urobil najlepšie ako som vedel.  Najťažšie je rozpoznať v sebe toxické emócie.

Povyšovanie, ale i ponižovanie sa je prejavom pýchy- je to oddeľovanie sa. Každé oddelenie sa (aj od toho, čo sa mi na sebe nepáči) spôsobuje zmenšenie energetického potenciálu. Ignorovanie, pohŕdanie a odpor spôsobujú ťažké zdravotné problémy.

Ignorovanie- niečo nechcem vidieť.

Pohŕdanie- menej ako nič je iný človek pre mňa.

Odpor – na úrovni energie je smrť.

Pocity krivdy, neúcta k sebe, či nedôležitosť seba zase poškodzujú pečeň. Pečeň vyjadruje trápenie duše. Je dôležité neunikať, pretože príčina je vždy vo mne, ale aj riešenie je vždy vo mne!  Je nutné zvyšovať sebadôveru, sebaúctu, sebalásku.

Etikoterapia -o živote:

Ak si myslím, že ak budem robiť niečo stále rovnako a čakať, že sa niečo zmení je šialenstvo.

Energia, ktorou sme, sa volá Láska. Ak sa hneváme, sme nespokojní, nemôžeme byť láskou. Neblokujme, nebrzdime  lásku negatívnymi myšlienkami, emóciami. Súčasťou lásky je aj vďačnosť. Našim cieľom je, aby láska v nás prúdila, aby sme ju neblokovali negatívnymi myšlienkami a emóciami.  My všetci sme dokonalé bytosti, len sa na to máme rozpamätať. Uvedomiť si , že sme sa sem narodili preto, aby sme boli šťastní.  Je pre nás dôležité vedieť, kam siahajú naše korene osobnostné, rodinné, národné... . Korene tvoria naši predkovia.  Bez koreňov  nenarastie  žiadna  rastlinka a pre človeka sú rovnako dôležité.  Máme byť  úprimne vďačný za život svojim rodičom. Často sa na nich hneváme za malichernosti v porovnaní s cenou života.

Etikoterapia – o vzťahu muža a ženy:

Ak muž bude vytvárať a chrániť priestor, žena ho bude napĺňať láskou a teplom  a muž bude mať zázemie. Muž nemusí zachraňovať svet, stačí , aby ochránil svoj domov, bol istotou, vytvoril bezpečie.  Žena je tá, čo má generovať lásku.  Muži a ženy by nemali ísť proti sebe, proti tomu, čo sa sem prišli spolu naučiť.

Etikoterapia je tu pre tých , čo sú pripravení meniť  seba samého.  Nehľadať príčinu svojich problémov mimo seba, ale v sebe.  Práve vzťahy nám slúžia na to, aby sme v sebe niečo rozpoznali.

A najviac ma oslovili myšlienky:

Aj všetko čo neurobím, má dôsledky.

Problémy nemáš, máš len nekonečné pole možností. Sústreďme sa v živote na možnosti, nie na prekážky.

Lepšie ako veľa chcieť, je s vďakou prijímať čo je. Príliš veľa chcieť môže znamenať aj veľkú nespokojnosť.

Svet nemôže byť iný ako je, lebo by aj ľudia museli byť iný.

Musím používajú iba otroci. Slobodný človek buď chce, alebo môže.

Ak niečo nechcem, sústredím sa na opak.

To bolo len útržkovite priblížené, o čom etikoterapia je.  Som rada, že v prednáškach môžeme pokračovať aj v tomto roku, lepšie porozumieť sebe i ostatným a svoj život skvalitňovať.

Viac o Etikoterapii s Mgr.Vladimírom Červenákom sa dočítate na www.advaita.sk

Jana

Posledná úprava Streda, 27 Marec 2013 20:03
 

Z našej fotogalérie


cviceniejogy a opekacka-27
Joga a grilovacka-11
malovanie hodvabnych satiek-13
cviceniejogy a opekacka-28